Kortnytt mandag 22. juni 2020

Høydepunkter fra årets Gullruten-utdeling

Fredag kveld fant den 23. utgaven av «Gullruten» sted i Bjørvika i Oslo, hvor programledere, skuespillere og programmer ble premiert for sesongen 2019/20. Under følger en liste over de 18 prisvinnerne. 


1. Beste konkurransedrevne reality – «71 grader nord: Norges tøffeste kjendis – sesong 11»

2. Beste skuespiller – Ingrid Bolsø Berdal for «Heksejakt»

3. Beste programleder, nyhet, sport og aktualitet – Fredrik Solvang

4. Beste barne- eller ungdomsprogram – «Nudes»

5. Årets TV-øyeblikk – «Ulvekyss» fra «71 grader nord: Norges tøffeste kjendis» 

6. Beste underholdningsprogram – «Kongen befaler»

7. Beste dramaserie – «22. juli»

8. Beste reality – «Jan Thomas søker drømmeprinsen»

9. Beste programleder, underholdning – Else Kåss Furuseth fra «Else om barn»

10. Beste birolle – Sara Khorami fra «Heksejakt»

11. Beste dokusåpe – «Team Ingebrigtsen»

12. Beste livsstilsprogram – «Folkeopplysningen»

13. Beste dokumentarserie – «Scandinavian Star»

14. Årets nyskapning – «Kompani Lauritzen»

15. Beste nyhets-, sports- eller aktualitetsprogram – «Verdens vakreste leker

«16. Årets deltaker – Andreas Bolset fra «Jakten på kjærligheten»

17. Årets TV-dokumentar – «Innafor»

18. Beste humorprogram – «Vikingane»

Les hele saken: https://www.vg.no/rampelys/i/JokWOJ/jan-thomas-tok-til-taarene-etter-pris-paa-gullruten


Mer om Amanda-prisen 
Onsdag skrev vi i Empo om årets Amandapris-utdeling, som skal finne sted i Haugesund fredag 14. august. Showet, som blir sendt på NRK, kommer til å bli ledet av Odd Magnus Williamson, og under følger en oversikt over 10 av de 19 nominasjonskategoriene. Det kan nevnes at det er 3 kandidater i hver kategori, noe som totalt utgjør 76 kandidater. Men bare én i hver kategori kan vinne den prestisjetunge Amanda-statuetten, som opprinnelig ble laget av billedhuggeren Kristian Kvakland.  


1. Beste originalmusikk: Ginge Anvik for «Askeladden – I Soria Moria slott» – Peder Kjellsby og Arnaud-Fleurent-Didier for «Barn» – Marcus Paus for «Torden»

2. Beste kortfilm: «De berørte» – «The Manila Lover» – «Menneskets opprinnelse»

3. Beste foto: – Øystein Mamen for «Barn» – Marius Matzow Gulbrandsen for «Disco» – Manuel Alberto Claro for «Håp»

4. Beste barnefilm: «Askeladden – I Soria Moria slott» – «Flukten over grensen» – «Kaptein Sabeltann og den magiske diamant»

5. Beste dokumentarfilm: «Alt det jeg er» – «iHuman» – «Selvportrett»

6. Beste utenlandske kinofilm: «Joker» – «Once Upon a Time… In Hollywood» – «Parasitt»

7. Beste regi: Dag Johan Haugerud for «Barn» – Jorunn Myklebust Syversen for «Disco» – Maria Sødahl for «Håp»

8. Beste norske kinofilm: «Barn» – «Håp» – «Selvportrett»

9. Beste mannlige skuespiller: Jan Gunnar Røise for «Barn» – Herbert Nordrum for «Fjols til fjells» – Stellan Skarsgård for «Håp»

10. Beste kvinnelige skuespiller: Henriette Steenstrup for «Barn» – Josefine Frida for «Disco» – Andrea Bræin Hovig for «Håp»

Les hele saken: https://www.nrk.no/kultur/flest-_amanda_-nominasjoner-til-_barn__-_-haper-jeg-vinner-1.15056729

Publisert av: Anders Teslo

BESØK OSS

Empo AS
Teglvegen 27
1400 Ski
KART

KONTAKT

post@empo.no
+47 948 47 252

ÅPNINGSTIDER

Mandag – Torsdag 08 – 15:30
Fredag 08-15:00
Lørdag/Søndag stengt